9 sierpnia, 2017 - 31 sierpnia, 2018
9.08.2017-31.08.2018
Artysta Martin Blume (1956-2015) opracował w latach 2009 – 2014, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau serię fotografii, które mają na celu zachować w świadomości przyszłych pokoleń Shoah i wiele innych masowych mordów zorganizowanych przez nazistów. Zdjęcia Blume są ponadczasowe i jednocześnie silnie oddziaływują.
Martin Blume był mistrzem wielkoformatowej fotografii. Prace zmarłego w marcu 2015 roku artysty, znajdują się w zbiorach po obu stronach Atlantyku, ukazały się w albumach i pokazywano je na wystawach. Fotografie ukazujące krajobrazy i architekturę stanowią wprawdzie część jego twórczości; on sam jednak postrzega siebie samego jako „archeologa”, jako kogoś, kto stale tropi ślady tego, co ludzkie. Jego fotografie opowiadają historie, są nowelami.
Ten perfekcjonista, pracujący zwykle z absolutną jasnością, zmienia obrazy grozy pochodzące z ruin byłych obozów koncentracyjnych, czyni je chropowatymi, pozbawiając ostrości, która powstaje w chwili robienia zdjęcia. W ten sposób Blume dzięki talentowi psychologicznemu stwarza nowe sposoby postrzegania swoich dzieł i unika niebezpieczeństwa, że jego scenariusze staną się symbolem.
Martin Blume tak mówi o swojej motywacji: „Powinno, musi się być Niemcem, który to zadanie artystycznie przyjmie i wypełni. Trzeba wyrazić to, co niewypowiedziane, to, co niewypowiadalne. Zachowywanie i zmienianie idą tutaj ręka w rękę. Moja fotograficzna, abstrahująca interpretacja sprawia, że każdy jest wolny w odnalezieniu własnego języka i poprzez to także w odczuwaniu. Nieostrość daje możliwość własnej projekcji, unika się odwrotu i wyparcia.”
Cała wystawa przekazana została Regionalnej Centrali Kształcenia Politycznego w kraju związkowym Nadrenia–Palatynat w celu umożliwienia jej dalszego wypożyczania. Znajduje się ona w Osthofen i może być stamtąd wypożyczana przez różne miejsca pamięci.