3895_dx.jpg
https://www.ess-erfurt.de/

Klasa 8a, pod kierunkiem Pani Juliane Reske


 
W kilku scenach uczniowie opowiadają, jak Edyta Stein pomaga im radzić sobie z życiowymi problemami i co mówi im jej śmierć.
 
Film ->  (po niemiecku)

Cytaty z filmu, przetłumaczone na Polski:
„Im ciemniej robi się wokół nas,
tym bardziej musimy otworzyć nasze serca na światło z góry.” (Edyta Stein)
PRZEMOC  BIEDA  ŚMIERĆ  

„A kiedy nadchodzi noc i patrzenie wstecz pokazuje, że wszystko było po kawałku i że tak wiele pozostało niewykonanych, kiedy tak wiele budzi głębokie zażenowanie i wyrzuty sumienia …”
NIEPOWODZENIE   MOBBING   STRACH PRZED PORAŻKĄ
„... wtedy weź wszystko takim, jakim jest, włóż to w ręce Boga i zostaw to Jemu. Tak więc będzie można w Nim spocząć, naprawdę odpocząć i rozpocząć nowy dzień jak nowe życie”. (Edyta Stein)

„Każdego dnia chcemy rozpocząć nowe życie.” Edyta Stein.
Interpretacja: Zostaw swoje błędy za sobą i zacznij od nowa.
Interpretacja: Otwórz nową stronę, wróć do początku i wybierz nową ścieżkę.

Gwiazda Dawida – jej żydowskie pochodzenie; Krzyż - jej silna wiara w Jezusa; Krew - jej śmierć w Auschwitz i cierpienie ludzi na całym świecie.
„Kim jesteś, słodkie światło, które mnie wypełnia i rozjaśnia ciemność mojego serca? Prowadzisz mnie jak ręka matki, a gdybyś mnie puścił, nie wiedziałabym, jak zrobić krok. Jesteś przestrzenią, która otacza moje istnienie i ją skrywa, uwolnione od Ciebie zatonęłoby w otchłani nicości, z której wzniosłeś jego do bycia. Ty, bliżej mi niż ja sobie i bardziej wewnętrznie niż moja wewnętrzna istota - a jednak niematerialny i niezrozumiały i rozsadzający każdego imienia... ” (Edyta Stein)