11 marca, 2025 - 13 marca, 2025
11 marca 2025 roku rozpoczęła się prowadzona przez Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu polsko-niemiecka wymiana studentów między Małopolską Uczelnią Państwową im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu a Klaus Steilmann Berufskolleg z Bochum. Było to drugie tego typu wydarzenie organizowane przez Centrum. Pierwsze miało miejsce w październiku zeszłego roku. W tegorocznej wymianie udział brało 18 studentów z Republiki Federalnej Niemiec oraz 11 studentów z Polski.
Pierwszy dzień wymiany rozpoczął się od spotkania, które poprowadziła wicedyrektor Centrum, Elżbieta Wronka. Celem spotkania było przybliżenie historii miasta Oświęcimia, a także samego Centrum oraz realizowanych przez nie zadań. Następnie każdy z uczestników miał okazję krótko się przedstawić. Po przełamaniu lodów obie grupy studentów udały się do budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej, gdzie wzięły udział w prezentacji na temat historii i współczesności uczelni, przygotowanej przez polską młodzież. To właśnie tutaj, 14 czerwca 1940 roku, dotarł pierwszy transport więźniów skierowanych do powstającego obozu Auschwitz. Kolejnym ważnym punktem prezentacji było przybliżenie postaci patrona uczelni, rtm. Witolda Pileckiego.
Następnie uczestnicy, wraz z opiekunami, udali się do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Kolejny dzień wymiany rozpoczął się od spotkania, którego celem było podsumowanie wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prowadząca, Elżbieta Wronka, zaprosiła uczestników do dzielenia się swoimi opiniami i refleksjami. Uczestnicy chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z historią obozu. Dla wielu z nich ogrom nieszczęścia, z jakim zetknęli się podczas zwiedzania, przekroczył wcześniejsze wyobrażenia.
Następnie studenci zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich zwiedziła wystawę prac Mariana Kołodzieja w Harmężach, a druga uczestniczyła w wykładzie pani Teresy Wontor-Cichy, którego myślą przewodnią była kultura pamięci o Auschwitz. Uczestnicy mieli okazję raz jeszcze prześledzić historię obozu od jego powstania do wyzwolenia, ze szczególnym uwzględnieniem jego funkcjonowania najpierw jako obozu pracy, a następnie obozu zgłady. Podczas wykładu studenci dowiedzieli się więcej na temat historii poszczególnych transportów więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, usłyszeli o grupach narodowych w obozie, przyczynach ich aresztowania oraz poznali Auschwitz jako przedsiębiorstwo.
Pod koniec wymiany spotkano się również z Księdzem Manfredem Deselearsem, który mówił o doświadczeniach polsko-niemieckiego dialogu w kontekście Auschwitz.
Ostatnim punktem programu wymiany była prezentacja przygotowana przez uczennice z Klaus Steilmann Berufskolleg, które opowiedziały o historii swojej uczelni, dostępnych kierunkach oraz perspektywach zawodowych po jej ukończeniu.
Spotkanie oraz wymiana myśli między polskimi i niemieckimi studentami były kontynuowane do późnego wieczora, a zbudowane relacje z pewnością nie wygasną wraz z zakończeniem projektu.
Studenci z Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu podzielili się z nami swoimi wrażeniami z wymiany. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
Wymiana była naprawdę ciekawym doświadczeniem. Pierwszy dzień i wizyta w obozie dostarczyła wielu emocji. Z racji iż każdy odbierał to miejsce w inny sposób możliwość podzielenia się refleksjami z osobami z innego kraju dodała temu dodatkowego wymiaru. Oprowadziliśmy naszych gości po uczelni, pokazując im, jak wygląda nasze studenckie życie. Potem role się odwróciły to niemieccy studenci opowiedzieli nam o swojej uczelni i systemie nauki. Na koniec wszyscy podzieliliśmy się wrażeniami i zgodziliśmy się, że takie spotkania są świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi, kultur i spojrzeń na świat.
Autor: Tomasz
Te dwa dni spędzone ze studentami z Niemiec były niezwykle wartościowe i wypełnione refleksjami. Wspólne zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau uświadomiło nam ogrom tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu. Szczególne wrażenie wywarła na nas wystawa prac „Klisze Pamięci” Mariana Kołodzieja, byłego więźnia obozu, który poprzez sztukę wyraził swoje traumatyczne doświadczenia. Jego prace pełne były bólu, ale także potrzeby pamięci i przestrogi dla przyszłych pokoleń. Bardzo ważnym elementem wymiany było wspólne dzielenie się przemyśleniami, na temat historii oraz różnic kulturowych. Mimo różnych perspektyw, wszyscy zgodziliśmy się, że pamięć o trudnych wydarzeniach historycznych powinna być zachowana, aby nigdy się one nie powtórzyły. To spotkanie wzmocniło naszą świadomość i wzajemne zrozumienie.
Autor: Klaudia
W mojej opinii wymiana między polskimi i niemieckimi studentami była bardzo dobrze zorganizowana. Najlepszym jej aspektem była możliwość poznania nowych ludzi z którymi mogliśmy wymienić się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami.
Autor: Anna
W marcu 2025 roku otrzymaliśmy możliwość spotkania i podzielenia się naszą kulturą i doświadczeniami z grupą rówieśników z Niemiec. Chociaż wymiana została zorganizowana z zamiarem przybliżenia nam przerażającej historii okupacji nazistowskiej – to – co z niej wyniknęło, było o wiele piękniejsze. Obie grupy mogły odkrywać i dzielić się kulturami ich krajów. Dowiedzieliśmy się jak bardzo niemiecki system edukacji różni się od naszego w czasie kiedy niemieccy studenci doświadczyli pełnej historii i kultury Oświęcimia. Udowodniliśmy, że nawet na terenie, na którym zakończyło się życie tak wielu osób, można zbudować nową przyszłość stworzoną przez wszystkich.
Autor: Kacper