9 sierpnia, 2024
W tym roku w Centrum Dialogu i Modlitwy obchody 82. rocznicy śmierci Edyty Stein (Świętej Siostry Teresy Benedykty od Krzyża OCD) miały wyjątkowy charakter. Wydarzenie nawiązywało do toczącej się obecnie wojny na Ukrainie. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy ikon przygotowanych przez polsko-ukraińską grupę artystów, która była ogólnodostępna do 30 września dla gości odwiedzających Centrum.
Program sierpniowych uroczystości obejmował Drogę Modlitewną wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, która była dla jej uczestników symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein. Tutaj, pod pomnikiem Ofiar Obozu złożono wieniec i modlono się za ofiary i pokój na świecie. Modlitwie przewodniczył bp Edwarda Kawa, sekretarz Episkopatu Ukrainy.
Po południu, w Centrum Dialogu i Modlitwy odbyło się otwarcie wystawy ikon „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim”. Przybyłych gości powitali Dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy Ks. Dariusz Chrostowski oraz Wicedyrektor Elżbieta Wronka. Ideę powstania wystawy przybliżył Pan Mateusz Środoń, malarz ikon (ikonopis), absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji. Jest on też współorganizatorem Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze Dominikanów w Warszawie, w ramach którego prowadzi warsztaty ikonograficzne.
W swoim wprowadzeniu artysta przypominał pierwszy rok wojny na Ukrainie, kiedy przyjaciele z zaatakowanego kraju, również artyści zajmujący się ikonami przyjechali do Polski. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano spotkanie w starym dworze w Łuczanowicach aby w gronie twórców ikon, wspólnie pracować i modlić się o pokój.
Skąd taki pomysł? Jak powiedział pan Środoń „żeby coś zrobić wspólnie, jakby na przekór tej wojnie, by próbować jakoś kontynuować tę pracę, którą się zajmują”.
Tematem wystawy ikon jest obraz Chrystusa Miłosiernego i orędzie siostry Faustyny, natomiast tytułem całego pleneru, zorganizowanego przy pomocy Fundacji Dobry Grunt oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie – samo pojęcie miłosierdzia. Odzwierciedla to pragnienie patrzenia na tajemnicę miłosierdzia oczami różnych tradycji chrześcijańskich oraz skupienie się również na próbie poznania spojrzenia na miłosierdzie według tradycji żydowskiej.
Po przemówieniu pana Mateusza, pani Zoriana Grzybowska w przepiękny sposób zaintonowała utwór Ivana Sonewyckijego „Pod Twoją obronę” po ukraińsku. Pani Zoriana urodziła się w Chersoniu, lecz od 2007 roku mieszka w Krakowie. Poprzez swój śpiew nie pozwala zapomnieć o tym, że w Ukrainie nadal toczy się wojna i w ten sposób również wspiera wszelaką pomoc dla uchodźców.
Autor zdjęć: Robert Karp
Źródło: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-kawa-nasladujmy-dojrzalosc-chrzescijanska-sw-teresy-benedykty-od-krzyza/
Głos zabrał również ks. bp Kawa. Podziękował artystom za stworzone dzieła, których widok pomaga przeżywać wiarę i obecność Pana Boga. Był również wdzięczny za inicjatywę modlitwy, tak bardzo teraz potrzebnej Ukrainie. Mimo iż jej owoce nie są na razie bardzo widoczne cudem jest to, że obrona Ukrainy przed najeźdźcą trwa już tak długi czas. Podkreślił, że ta modlitwa jest na pewno ratunkiem dla wielu ludzi i ma nadzieję, że w przyszłości ktoś te przejawy pomocy udokumentuje abyśmy te wszystkie działania, które Pan Bóg dokonuje przez nas wszystkich mogli dostrzec. Na zakończenie Biskup zaproponował pomodlenie się modlitwą pańską ale też modlitwą, do Matki najświętszej za Ukrainę, Izrael, Strefę Gazy i wszystkie miejsca na świecie dotknięte tragedią wojny.
Następnie bp Kawa złożył świadectwo podczas którego wspomniał, że jego zdaniem do początku wojny doszło już w 14 roku na Majdanie. Opowiadał o swoich doświadczeniach wojny na Ukrainie, organizacji pomocy duchowej i materialnej, wzmocnieniu relacji między kościołami w obliczu wojny. Przypominał jak ważne jest, abyśmy wierzyli w siłę modlitwy, która jest dla nas źródłem odwagi i umacnia nas w przekonaniu, że ostatnie słowo należy do miłości.
Pani Inna Kuzminska oraz Pani Anastazja Kronik, ukraińskie ikonografki, również miały szansę opowiedzieć zgromadzonym o swoim doświadczeniu wojny.
Uroczystości zakończyła przepiękna Msza Święta, w której uczestniczył Dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy Ks. Dariusz Chrostowski, Ks. Manfred Deselaers, a także liczni księża i tłum wiernych, odprawiona w Kościele Sióstr Karmelitanek Bosych w Oświęcimiu.
Autor zdjęć: Robert Karp
Źródło: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-kawa-nasladujmy-dojrzalosc-chrzescijanska-sw-teresy-benedykty-od-krzyza/
W ramach obchodów w Centrum gościli m.in.:
– Biskup Pomocniczy archidiecezji Lwowskiej, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego w Ukrainie: Edward Kawa
– Przedstawicielka Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów: Marta Titaniec
– Delegacja Towarzystwa im. Edyty Stein z Wrocławia /z panią w-ce prezes Zarządu Danutą Nowak
– Delegacja Domu Edyty Stein z Wrocławia /z dyrektorką panią Marią Kromp-Zaleską
– Pielgrzymi Drogi Neokatechumenalnej z Rzeszowa
– Przedstawiciele Fundacji „Dobry Grunt” z Warszawy
– Mieszkańcy Oświęcimia i okolic