6 września, 2009 - 9 września, 2009
Od 6 do 9 września 2009 W Krakowie miał miejsce Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”
Z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i wielkich religii świata na spotkanie w tym mieście położonym w sercu Europy.
„Jest tu miejsce, które bardziej niż jakiekolwiek inne przedstawia horror wojny, rasizmu, zła: Auschwitz. Z tego powodu proponuje Wam, aby nasza przyszłoroczna pielgrzymka miała w tamtym miejscu jeden ze swoich etapów. Nie wolno nam zapomnieć! Mamy obowiązek pamiętać i wspominać! Ale jest też inna ważna rocznica: rok 1989. Był to rok rozstrzygający dla Polski i krajów bloku wschodniego. Rok wolności dla wielu narodów europejskich i źródło nadziei na zbudowanie bardziej ludzkiego i sprawiedliwego świata”. Kard Stanisław Dziwisz
Kongres w Krakowie organizowany w ścisłej współpracy przez Archidiecezję Krakowską i Wspólnotę Sant’Egidio niesie ze sobą wielkie przesłanie. Zgodnie z programem spotkanie rozpoczęło się 6 września Konferencją Otwarcia. Następny dzień poświęcony był dwudziestu Dyskusjom Panelowym podzielonym na dwie sesje, podczas których omawiane były najbardziej palące problemy dialogu i pokoju.
Wtorek 8 września był Dniem Pamięci o Pokoju, który rozpoczął się poranną Ceremonią Pamięci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Dzień zakończył się wieczorną wielką Ceremonią Zakończenia na Rynku Głównym w Krakowie, podczas której został wygłoszony apel o Pokój 2009. W spotkaniach tych brało udział ok 500 liderów religijnych ze wszystkich stron świata, a także przywódców państw, przedstawicieli ze świata polityki i różnych kultur. Przybyło także tysiące pielgrzymów z wielu krajów europejskich i ze wszystkich stron Polski. Patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent RP Lech Kaczyński.
W Krakowie od przedstawicieli różnych kultur usłyszeliśmy, że tylko poprzez dialog i otwarte spotkanie z drugim człowiekiem można tworzyć rzeczywistą cywilizację współistnienia, której tak potrzebuje każde współczesne społeczeństwo.
Kraków w tych dniach stał się stolicą pokoju, starając się odpowiedzieć na wyzwania, pytania, a przede wszystkim oczekiwania ludzi i całych narodów.
Opis uroczystości w KL Birkenau na stronach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau