18 maja, 2017 - 19 maja, 2017
Władysław Frasyniuk, Janina Ochojska, Monika Płatek, Jean-Yves Potel, Anna Wolff-Powęska, Mariusz Wołos, Henryk Woźniakowski, Andrzej Zoll – to tylko część znakomitych gości tegorocznej, czwartej już, międzynarodowej konferencji „Europa wobec wyzwań XX wieku”. Jej tematem przewodnim będą „Bohaterowie i antybohaterowie”.
18 maja, w inaugurującym konferencję panelu „PARADOKS BOHATERA”, głos zabierze Władysław Frasyniuk, jeden z czołowych działaczy antykomunistycznej opozycji w czasach PRL, wielokrotnie więziony przez ówczesną władzę, legenda pierwszej „Solidarności”, uczestnik obrad plenarnych Okrągłego Stołu. W dyskusji z nim weźmie udział dwóch historyków: prof. Jacek Chrobaczyńskim z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Jean-Yves Potel, były radca kulturalny w Ambasadzie Francji w Warszawie, a dziś współpracownik słynnego Mémorial de la Shoah w Paryżu. Debatę poprowadzi red. Zbigniew Bartuś, publicysta „Dziennika Polskiego”.
Pytanie zawarte w tytule drugiego panelu „CZY KOBIETA MOŻE BYĆ BOHATERKĄ?” stało się w świetle ostatnich wydarzeń w Polsce i świecie niezwykle aktualne. Spróbują na nie odpowiedzieć: prof. Monika Płatek, działaczka feministyczna i ekspertka ds. prawnych komisji sejmowych, OBWE i Rady Europy, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga ludziom na obszarach ogarniętych wojnami i konfliktami oraz mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Główny Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Dyskusję poprowadzi red. Marcin Pulit, przez wiele lat związany z Radiem Kraków, były szef tej stacji.
W drugim dniu konferencji, 19 maja, przewidziane są trzy panele. W pierwszym, „BOHATERSTWO CODZIENNOŚCI”, wezmą udział: Andrzej Guła, współzałożyciel Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz inicjatywy Polski Alarm Smogowy działających na rzecz poprawy jakości powietrza, Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, niezwykle zasłużonej w walce z zakusami władzy i wszelkich instytucji próbujących inwigilować i nadmiernie nadzorować obywateli, szczególnie w internecie. Trzecim panelistą będzie Stefan Życzkowski, prezes spółki ASTOR, która z rodzinnej firemki rozrosła się w duży biznes i jak równy z równym konkuruje z globalnymi korporacjami w branży systemów sterowania, automatyki i robotyki. Panel poprowadzi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.
Dyskusja „BOHATEROWIE, KTÓRZY NIEPOKOJA EUROPĘ” będzie dotyczyć sytuacji w trzech częściach Europy. Prof. Mariusz Wołos, przewodniczący polsko-rosyjskiej komisji dwustronnej do spraw doskonalenia treści podręczników szkolnych historii, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, opowie o sytuacji w Rosji i na Ukrainie. Dr Marko Babić, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz kilku innych europejskich uczelni zajmie się bardzo wciąż skomplikowaną sytuacją w państwach powstałych po rozpadzie Jugosławii. Dr Andrea Genest z Berlina spróbuje zmierzyć się pytaniem: kto jest dziś bohaterem dla Niemców? Tę część konferencji poprowadzi Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny portalu „Nowa Europa Wschodnia”.
Konferencję zakończy debata „JAKICH BOHATERÓW POTRZEBUJE EUROPA?”. Udział w niej potwierdzili: prof. Andrzej Zoll, jednen z najwybitniejszych polskch prawników, prof. Anna Wolff-Powęska, jedna z najbardziej cenionych znawczyń historii relacji polsko-niemieckich, przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie oraz Henryk Woźniakowski, prezes Fundacji Znak. Dyskusję poprowadzi red. Jerzy Sadecki, publicysta i pisarz.
Nowością tegorocznego projektu jest przygotowany przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu warsztat dla młodzieży pt. „Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami?” Stanowi on poszerzenie idei konferencji i pozwoli bardziej zaangażować w nią młodzież.
Konferencji będzie też towarzyszyła wystawa pt. „Kto jest moim bohaterem?” Złożą się na nią zdjęcia i wypowiedzi młodych osób z Ziemi Oświęcimskiej pokazujące osoby, które są dziś dla młodzieży autorytetami, wzorcami do naśladowania.
Konferencja odbywa się w Bibliotece Galeria Książki. Jest ona otwarta dla publiczności, ale by w niej uczestniczyć trzeba przesłać e-mailem zgłoszenie. Ilość miejsc jest ograniczona.
Uczestnicy konferencji mają możliwość noclegu w Centrum Dialogu i Modlitwy.
Patronat honorowy konferencji:
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
Organizatorzy i partnerzy konferencji:
Oświęcimskie Forum Praw Człowieka/Miasto Oświęcim, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Fundacja na rzecz MDSM w Oświęcimiu, Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Fundacja Dialog-Pheniben, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stowarzyszeniem Romów w Polsce, Instytut Historii i Archiwistyki UP im. KEN w Krakowie, Katedra UNESCO UJ, Katedra Nauki o Polityce WSB w Chorzowie.