01.09-03.10.2012 KONIEC I POCZĄTEK – ODMOWA I OPÓR

290_dx.jpg koniec_i_poczatek_02.jpg koniec_i_poczatek_03.jpg koniec_i_poczatek_04.jpg koniec_i_poczatek_05.jpg koniec_i_poczatek_06.jpg koniec_i_poczatek_07.jpg koniec_i_poczatek_08.jpg koniec_i_poczatek_09.jpg koniec_i_poczatek_10.jpg koniec_i_poczatek_11.jpg
 

 

Biblioteka Pokojowa / Muzeum Antywojenne z Berlina i Centrum Dialogu i Modlitwy zapraszają na wystawę przedstawiającą ostatnie lata II Wojny światowej i pierwsze lata nowego początku – jak również odwagę do odmowy i oporu.

KONIEC – to lata 1943-1945 – obrazujące niekończące się strumienie uciekinierów, zniszczone miasta, „ostatnie oddziały”(„ letzten Aufgebot”), transparent wśród ruin „Pozdrawiamy pierwszego Budowniczego Niemiec – Adolfa Hitlera” – zawieszony 20 kwietnia 1945.

POCZĄTEK – Zaraz po niemieckiej kapitulacji młody czeski fotograf Jindrich Marco wyrusza w drogę z Pragi do Berlina i natychmiast fotografuje okres powojenny – początek . Te fotografie są jednymi z najlepszych, które powstały w tym okresie. Był on w Dreźnie, Lipsku, Berlinie, później w Budapeszcie, Londynie, Paryżu i Warszawie.

Wystawa pokazuje obrazy z odgruzowywania, sprzątania, życia bez węgla i z niewielką ilością żywności - starego mężczyznę, który pośrodku gruzów dwóch banków rozłożył kilka książek: pierwszy księgarz, Berlin 1945.

ŻYCIE SIĘ ZACZYNA – ta część wystawy rozciąga się łukiem od wiosny 1945 do roku 1949. Są to z jednej strony lata odbudowy, początku lepszej przyszłości; z drugiej strony rozpoczęło się już wówczas , o czym wspomina Walter Kolbenhoff, totalne zapominanie . Faszyzm, głód władzy, rabunek krajów – nikt nie chciał mieć nic wspólnego z tymi potwornościami. To nie było poczucie winy, to było wymazanie z pamięci.

ODMOWA I OPÓR – To łącze wystawy pomiędzy czasem „przed” i „po” , utworzone przez 45 portretów ludzi, którzy odmówili służby lub byli w ruchu oporu. Są to m.in. Clara Grunwald, Fanz Jägerstätter, Dietrich Bonhoeffer, Heinrich Böll, Shopie und Hans Scholl, Theodor Haecker, Käthe Kollwitz, Hugo Sonnenschein i Otto Weidt. Znane i nieznane nazwiska tych, którzy pracowali dla innych Niemiec. Ludzie, którzy byliby nam tak bardzo potrzebni po wojnie na początku a którzy zbyt wcześnie zmarli.

Miejsce wystawy: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Wystawa dostępna dla zwiedzających do 3 października 2012

koniec i poczatek