2008-09-25-27 IV Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce
Perspektywy Teologii po Auschwitz
w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
25 -27 września 2008

"Czas miniony nie jest tylko przeszłością. W jakiś sposób dotyczy nas wszystkich i wskazuje drogi, którymi nie należy iść, jak też drogi, którymi pójść można."
(Benedykt XVI, przemówienie w Auschwitz - Birkenau, 28.05.2006)
Wizyta papieża Jana Pawła II oraz papieża Benedykta XVI w byłym obozie Auschwitz w Oświęcimiu uświadamiają nam jak wielkie wyzwanie, także w wymiarze religijnym stanowi pamięć o Auschwitz w dzisiejszym świecie. Podczas swojej wizyty w Birkenau, Benedykt XVI wskazał ważne tematy dla teologii fundamentalnej:
"Gdzie był Bóg w tamtych dniach? Dlaczego milczał? Jak mógł pozwolić na tak wielkie zniszczenie, na ten tryumf zła? ...
Skoro ten naród, przez sam fakt swojego istnienia stanowi świadectwo Boga, który przemówił do człowieka i wziął go pod swoją opiekę, to trzeba było, aby Bóg umarł, a cała władza spoczęła w rękach ludzi - w rękach tych, którzy uważali się za mocnych i chcieli zawładnąć światem. Wyniszczając Izrael, chcieli w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej".
Pytania rodzą się z doświadczeń, które nie mieszczą się w dotychczasowej koncepcji rozumienia. Jednak szukając odpowiedzi, co jest zadaniem m.in. teologii fundamentalnej, punktem wyjścia pozostaje dotychczasowa tradycja. A w kontekście Auschwitz doświadczenie oraz tradycja różnią się u Chrześcijan i Żydów, Polaków i Niemców.
W wielkim dyskursie teologicznym po Auschwitz brakuje dotychczas wypracowanego głosu teologicznego Polski, mimo że polska religijność często opiera się o doświadczenia drugiej wojny światowej. Zjazd Teologów Polskich u progu Auschwitz stanowi okazję wniesienia polskiego wkładu w rozwój chrześcijańskiej teologii w Europie.
Teologia jest o tyle dojrzała, o ile zdolna jest do dialogu, o ile zdolna jest wsłuchać się w głos innych. Dlatego zanim sformułujemy nasz własny głos, wsłuchamy się w trójgłos innych: głos żydowski, głos niemiecki oraz głos ziemi oświęcimskiej.
Wprowadzenie do tematu "Perspektywy teologii po Auschwitz".
Ks. dr Manfred Deselaers (Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu)
Teologia po Auschwitz - perspektywa żydowska.
Rabin dr Alon Goshen-Gottstein (Elijah Interfaith Institute w Jerozolimie)
Teologia po Auschwitz - perspektywa niemiecka.
Prof. dr hab. Gregor Maria Hoff (Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Salzburgu, Centrum Teologii Międzykulturowej i Studiów nad Religią.)
Teologia po Auschwitz - perspektywa polska.
Ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Droga krzyżowa w Birkenau.
Msza św. w Karmelu pod przewodnictwem Ks. Kardynała Stanisława Kazimierza Nagy SCJ.
Więcej na stronie STOWARZYSZENIA TEOLOGÓW FUNDAMENTALNYCH W POLSCE...
Konferencja jest wspierana przez RENOVABIS
oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.